Творчість і Бібліотека
Субота, 20.01.2018, 17:58
Логін:
Пароль:
Ми в соціальних мережах
Тепер і в Twitter, приєднуйся!
Партнери
Календар
«  Листопад 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Новини»Бібліотечні послуги у форматі 24/7: віртуальний музей на сайті книгозбірні
Бібліотечні послуги у форматі 24/7: віртуальний музей на сайті книгозбірні

Творчий неспокій і виклики часу спонукають бібліотечних працівників у всьому світі шукати нових форм представлення найрізноманітніших історичних артефактів, що висвітлюють історію бібліотечних закладів, їхніх унікальних фондів та будівель, розповідають про читачів, друзів та покровителів тощо. З поширенням сучасних інформаційних технологій втілення цієї важливої місії стає все більш цікавим і доступним для бібліотекарів. Так, у переддень відзначення 185-річчя Одеської національної наукової бібліотеки ім. М.Горького, 22 вересня 2014 року на її сайті розпочав життя новий інтернет-проект бібліотекарів – віртуальний музей історії книгозбірні.

«Гортаючи сторінки музею, ви поринаєте у світ історії і сьогодення найстарішої публічної бібліотеки України. За довгий шлях свого існування бібліотека переживала різні періоди, як піднесення, так і невдач, але вона завжди була осередком культури, знань, оберегом історичної пам’яті», — говориться у вітальному зверненні генерального директора  ОННБ ім. М.Горького, повного кавалера ордена княгині Ольги, заслуженого працівника культури України, Ольги Ботушанської.

Куратором проекту виступила Ліна Арюпіна — заступник генерального директора з наукової роботи, яка залучила до співпраці справжніх ентузіастів бібліотечної справи, серед яких найактивнішу участь взяли завідувач відділу мистецтв, заслужений працівник культури України Тетяна Щурова, завідувач науково-бібліографічного відділу, заслужений працівник культури України Лариса Бур’ян, завідувач відділу рідкісних видань та рукописів Валентина Райко, провідний бібліотекар відділу автоматизації бібліотечно-бібліографічних процесів Володимир Кудлач та завідувач редакційного відділу Наталія Майданюк. Технічному втіленню проекту активно сприяли інженер 1 категорії відділу автоматизації бібліотечно-бібліографічних процесів Андрій Серебряков й провідний бібліограф редакційного відділу Олександр Диба.

Підготовчий етап відбору та атрибуції ілюстративного матеріалу тривав близько трьох місяців, і на цьому робота з наповнення «експозиції» не буде завершена. Планомірний пошук і опрацювання нових джерел інформації продовжуватимуться і надалі, адже сьогодні увазі користувачів представлено лише перший за хронологією розділ музею.

Музей представляє кілька віртуальних «виставкових залів», створених у відповідності з періодами, на які творці музею поділили історію розвитку бібліотеки. Так, перший період розкриває становлення та розвиток книгозбірні у ХІХ столітті — від заснування у 1829 році до 1920 року, коли в Одесі остаточно було встановлено Радянську владу і бібліотека вступила в принципово інший період свого життя. Другий «виставковий зал» висвітлюватиме історію до 1945 року, буремне двадцятиріччя становлення нового суспільства і бурхливо зростаючого тиску політичного укладу на розвиток культури, освіти, науки. Третій період розкриватиме діяльність у 1945-1991 роках — період сталого розвитку і становлення бібліотеки як загальнодержавної установи. Четвертий, сучасний період — діяльність бібліотеки в незалежній, демократичній Україні у нових політичних і соціально-культурних умовах.

Матеріали хронологічних розділів музею структуровані за принципом дворівневого розташування. На першому рівні подається узагальнена інформація та представлено основний ілюстративний матеріал. В тексті кольором позначені гіперпосилання, за якими доступна більш розширена інформація другого рівня.

За гіперпосиланням користувач переміщується на другий рівень - у підрозділи, які його зацікавили, переходить до відомостей про персоналії, які згадуються в текстових матеріалах першого рівня тощо, і таким чином отримує більш розгорнутий матеріал.

Цей спосіб подачі матеріалів дозволяє уникнути змістового і візуального перевантаження: з одного боку не відволікати увагу відвідувача надмірною деталізацією, а з другого — надати можливість більш допитливим дослідникам приділити особливу увагу унікальним фактам і подробицям.

Історикам бібліотечної справи, краєзнавцям, широкому колу читачів буде корисний спеціалізований розділ «Література», в якому представлено бібліографічні покажчики, довідники, матеріали тематичних наукових заходів, збірники статей та інші матеріали, що висвітлюють історію бібліотеки, життєвий шлях і творчу діяльність її фахівців тощо. Опис всіх наведених в переліку видань подано згідно з чинними правилами бібліографічного опису джерел, а самі записи супроводжується гіперпосиланням на повнотекстову версію видання, доступну через програмний комплекс електронної бібліотеки ОННБ ім. М.Горького.

Спокійна тепла гама оформлення «виставкових залів», можливість збільшення ілюстрацій з дрібними деталями тексту чи зображення, а також зручна інтуїтивно зрозуміла навігація дозволила зробити відвідування музею приємним і тривалим.

Прагнучи допомогти користувачеві швидко потрапити до віртуального музею, розробники розмістили відповідні посилання як у розділі «Про бібліотеку», так і на головній сторінці веб-сайта.

Таким чином, переваги новітніх інформаційних технологій дозволили працівникам ОННБ ім. М.Горького надати одночасний цілодобовий вільний доступ до унікальних матеріалів з історії найстарішої публічної книгозбірні України, разом з цим забезпечивши надзвичайно високий ступінь збереженості і безпеки експонатів, з якими лише у перший місяць роботи віртуального музею познайомилися віддалені користувачі з України, Росії, Німеччини, Нідерландів, Словенії та Сполучених Штатів Америки.

Поповнення всіх створених розділів і збагачення віртуальних «експозицій» залишатиметься для працівників ОННБ ім. М.Горького актуальним завданням на довгі роки, оскільки віртуальний музей як складова глобального культурно-освітнього простору у мережі Інтернет не лише дозволяє зібрати, упорядкувати і поєднати у логічні зв’язки інформацію найрізноманітнішого формату - текстового, звукового, графічного, відеоматеріали тощо, але й надає можливість реалізувати найсміливіші творчі задуми. Користуючись нагодою звертаюся до колег і друзів бібліотеки, її читачів та партнерів, що мали щасливу нагоду працювати в ОННБ ім. М.Горького в різні роки, втілювати спільні проекти, брати участь у різноманітних заходах. Можливо саме у ваших родинних чи службових архівах віднайдуться унікальні експонати, які  достойно доповнять експозиції музею історії ОННБ ім. М.Горького.

Тож запрошуємо вас, дорогі читачі, колеги, друзі, відвідати офіційний сайт книгозбірні odnb.odessa.ua й приємно провести час у затишних залах віртуального музею історії ОННБ ім. М.Горького, які гостинно відкриті для вас у будь який час і за будь якої погоди!


Ірина Бірюкова,

заступник генерального

директора ОННБ ім. М.Горького

з інформаційних технологій
Всі зображення до публікації Бібліотечні послуги у форматі 24/7: віртуальний музей на сайті книгозбірні
Категорія: Новини | Переглядів: 759 | Додав: anya
Теги: віртуальний музей бібліотеки, ОННБ ім. М.Горького | Рейтинг: 5.0/8
avatar