Творчість і Бібліотека
Середа, 21.02.2018, 20:13
Логін:
Пароль:
Головна сторінка [ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 11
Форум » Бібліотеки України » Івано-Франківськ та Івано-Франківська область » Тисменицька районна бібліотека
Тисменицька районна бібліотека
б-ка ТисменицяДата: Вівторок, 18.10.2011, 11:29 | Повідомлення # 1
Група: Гости

Тисменицька районна бібліотека
Історія бібліотеки м .Тисмениця бере свій початок з читалень «Просвіти», а заснування «Просвіти» у Тисмениці припадає на кінець 19 ст. В Тисмениці в кожному передмісті була Читальня (всього 7). Читальні очолювали люди, які користувалися авторитетом в м .Тисмениця . Наприклад: на Монастирі першим головою читальні був учитель Анастас Островський, а потім його змінювали Василь Сливінський, Петро Постоловський, Семен Яцюк. На «Греблі» зараз вул.К.Левицького головами читальні були Павло Волосянко, Володимир Яцюк. На вулиці Пшениківській постійним головою був Петро Микитин, який сьогодні проживає в США. На «Кокорі» головами читальні були Павло Скородинський, Федір Квочак, Микола Медвідь, отець Панчишин і Микола Оленчук. На «Слободі» головою читальні був Дмитро Сворак . На «Заріці» читальню очолювали Володимир Польний, Іван Монюк . В кожній Читальні була бібліотека.
Напередодні першої світової війни в околицях Тисмениці було 15 читалень, які на той час проводили значну просвітницьку роботу , але її перервала війна.
В 1922 р. відновлює свою діяльність міська читальня ,бібліотека якої нараховувала 106 книг. В1924 р. відновлює діяльність «Просвіти» на Кокорі, а в бібліотеці цієї читальні була 51 книга, а вже через 7 років збільшилась до 236 примірників. В 1934р. кількість примірників становила 645 книг.
У 1923р. знову запрацювала «Просвіта» на Монастирі, розпочалось будівництво нового будинку для читальні. Тривалий час цю читальню очолював Сливінський. В 1930-х роках поновила свою діяльність «Просвіта» на Заріці. Головами читальні були Микола і Володимир Польні . На Греблі , Слободі , Пшениківській відновлення роботи припадає на 20-30 роки ХХ ст.
В 1941 році окупаційна влада ліквідувала всі українські культурно-освітні установи, а на їх базі створила так звані українські освітні товариства (УОТ). Робота УОТ велася під пильним наглядом німецької адміністрації і жорстокої цензури , тому матеріалів про роботу бібліотек в Тисмениці не збереглося .
В післявоєнні роки розпочався розвиток бібліотечної справи. В районі почали працювати культосвітні заклади. В 1941-1945 році в колишньому польському народному домі, що в центрі Тисмениці був розміщений районний будинок культури, відділ культури та кінотеатр. При клубах на Слободі і Греблі розміщені хати-читальні.В 1948 році в цьому ж приміщенні була відкрита районна бібліотека для дорослих ,а в 1949 –районна дитяча бібліотекабула Красножон Ліда Митрофанівна – працівник з середньою спеціальною освітою . В 1953 році на посаду бібліотекаря було прийнято Мельниченко Ольгу Іванівну.
Бібліотека на той час обслуговувала 347 читачів, а книжковий фонд становив 650 0 книг.
В 1962 році Мельниченко Ольгу Іванівну переведено з бібліотекаря на зав. дитячою бібліотекою, де вона пропрацювала до пенсії . В 1963 році бібліотека вже була в теперішньому приміщенні , а в 1968 році було відкрито читальний зал. В 1960 –ті роки проходила реорганізація району і Тисмениця належала до Тлумацького району , потім до Богородчанського , Івано-Франківського . З 1966-1982 року відділ культури знаходився в с.Угорники, а районною бібліотекою стала міська бібліотека №3 у м.Івано-Франківську, зав.бібліотекою була Солоп Яніна Франківна. В 1982 році відділ культури було перенесено в м.Тисменицю. 1 лютого 1970 року Тисменицька селищна бібліотека стала районною, а дитяча –районною дитячою бібліотекою. Вже на 1.01.1967р. в дитячій бібліотеці нараховувалося 1100 читачів .На цей час в м. Тисмениця було 5 бібліотек :
- районна масова бібліотека для дорослих;
- районна дитяча бібліотека ;
- шкільна бібліотека ;
- фабрична бібліотека;
- бібліотека райкому партії .
В 1965 році в районній бібліотеці працювали Бондарчук Зоя Володимирівна, Гожик Ганна Дмитрівна, Красножон Ліда Митрофанівна ,Срібняк Ніна Йосипівна , а в дитячій бібліотеці –Сидор Ольга Іванівна, Гоян Галина Григорівна.
1 січня 1978 року створено централізовану бібліотечну систему державних масових бібліотек з 4 відділами :
- відділ обслуговування ;
-методично-бібліографічний ;
- відділ комплектування ;
- дитяча бібліотека;
В централізовану бібліотечну систему входило 49 філіалів сільських бібліотек , 2 селищні (Лисець і Жовтень), 3 дитячі (Тисменицька ,Лисецька,Жовтнева), 1 центральна районна бібліотека. Директором призначено Срібняк Ніну Йосипівну. В 1982 році від Тисменицької ЦБС відійшло 5 сіл ( Угорники , Микитинці , Вовчинець , Хриплин , Крихівці). З 1984 по 2000 рік ЦБС очолювала Стефінко Олександра Миколаївна. З 2000 року по даний час ЦБС очолює Мельник Ірина Петрівна . ЦБС складається з 49 бібліотек: 43 сільські , 2 міські , 3 дитячі і ценра-льна районна бібліотека
У Тисменицьку ЦБС (директор - Савчук Оксана Ярославівна) входить 49 бібліотек, а саме: 1 ЦРБ, 1 РБД, 2 селищні (Лисець і Єзупіль), 43 сільські бібліотеки-філії.
Інформаційно-документний потенціал ЦБС становить 407 тис. примірників, обертаність якого - 1,4. Книжковий фонд універсальний, поповнюється з обмінно-резервного фонду обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, за рахунок бюджетних коштів місцевих рад, коштів, виручених від надання читачам платних послуг та за рахунок меценатів. Корисним подарунком для районної бібліотеки стало 22-томне видання „WORLD ВООК" і 8-томне „ТНЕ WORLD ВООК ЕNCYCLOPEDІА". Дарують книги місцеві автори: Л. Завацька, О. Пронюк, Л. Пушко, О. Лишега, Р. Сендецька та ін. Не забувають про бібліотеку співвітчизники з діаспори: Я. Цуркан подарував повне зібрання творів Т. Шевченка в 14 т. (1962 р. видання); В. Войцюк був меценатом поповнення фонду бібліотеки в с. Єзупіль.
У книгозбірнях системи працює 65 фахівців, 6 з яких мають вищу бібліотечну, 30 - базову вищу освіту.
Послугами бібліотек користуються більше 28 тис. читачів, реєструється більше 248 тис. відвідувань, видається понад 583 тис. примірників документів.
У районній бібліотеці є два комп'ютери з доступом до всесвітньої мережі Інтернет, надаються додаткові платні послуги: копіювання, друкування та сканування документів, запис на цифрові носії.
Бібліотека взяла участь у конкурсі проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами, організованому програмою „Бібліоміст" і в третьому раунді виграла грант на реалізацію проекту „Заробітчанська правда: бібліотека як вікно у життя українських заробітчан". Бібліотека мобілізує всю громаду для створення інформаційно-консультативного центру для родин українських заробітчан та для осіб, які хотіли б отримувати доступ до корисних Інтернет-джерел з даної тематики. Бібліотека також проводитиме живі та онлайнові консультації із заробітчанами та службами підтримки емігрантів за кордоном, навчить волонтерів та представників місцевої громади основ комп'ютерної грамотності та роботи в Інтернеті, запровадить періодичне онлайн-спілкування „Спитай у заробітчанина" за участі громадськості району. Партнери проекту - громадська організація „Мій дім - Карпати" (м. Івано-Франківськ), відділ культури, відділ освіти РДА, відділ у справах сім'ї та молоді, РТ „Червоний хрест", священнослужителі, місцеві ЗМІ, журналісти, молодіжна рада, спільнота колишніх заробітчан „ПІЄТА" (м. Івано-Франківськ).
Значимим є місце бібліотек ЦБС як осередка культурно-просвітницького життя району. На відзначення ювілейних та пам'ятних дат книгозбірнями організовувались літературно-музичні вечори, вечори поезії, краєзнавчі, культурологічні студії, дні фахівця, історичні години та ін. Традицією стало проведення презентацій нових видань письменників-краян.
Центральна бібліотека тісно співпрацює з освітніми та культурно-просвітницькими закладами, соціальними центрами захисту населення, священослужителями, місцевими краєзнавцями: І. Драбчуком, Т. Табачином, Й. Карпівим, В. Перцовичем, засобами масової інформації.
.
Бібліотека пропонує
Безкоштовно:
• консультації з питань пошуку необхідної інформації у фондах бібліотеки;
• видача з фондів бібліотеки документів з абонементу та для роботи в читальному залі;
• презентації цікавих масових заходів;
• проведення екскурсій для відвідувачів бібліотеки.
Додаткові платні послуги:
• копіювання документів;
• видача літератури з комерційного фонду (абонемент);
• видача документів з читального залу (нічний абонемент);
• друкування документів
• сканування документів
• запис на цифрові носії (компакт-диски, дискети тощо).
• Режим роботи:
• ЦРБ: з 9 год до 18 год
• Санітарний день: останній четвер місяця
• Вихідний: субота
• Сільські філії: з 11 год до 19 год
• Вихідний: субота
 
Форум » Бібліотеки України » Івано-Франківськ та Івано-Франківська область » Тисменицька районна бібліотека
Сторінка 1 з 11
Пошук: